sık sorulan sorular

etiUZEM Eğitim Yönetim Sistemi (EYS), tek bir Kurs/Ders, eğitim programları veya daha kapsamlı öğrenme ve geliştirme programlarının yönetimi, belgelenmesi, izlenmesi, raporlanması ve yayınlanmasını sağlayan MOODLE tabanlı web tabanlı bir e-öğrenme yazılım uygulamasıdır.

EYS’ler çevrimiçi öğrenmenin yayınlanmasına odaklanırken hem eş zamanlı hem de ayrı zamanmlı dersler de dahil olmak üzere çevrimiçi içerik için bir platform görevi gören çeşitli kullanımları destekler.

Hayır. Etimesgut Uzaktan Eğitim Merkezi’ndeki tüm kurslar kursa kayıt yaptıran kursiyerlerimiz için ücretsizdir.

etiSEM Kayıt Kabul İşlemlerinizi internet sayfamızdan http://etisemybs.etimesgut.bel.tr/Login   adresinden giriş yaparak  yapabilirsiniz ya da http://etisemybs.etimesgut.bel.tr/Registration/Step1 adresini doğrudan ziyaret ederek ayrıntılı inceleyebilir ve kayıt işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Bir kursu başarıyla tamamlayabilmek için devam oranınızın %80 oranında, başarı puanınızın%50 oranında  olması (100 üzerinden en az 50)  gerekir. Bazı derslerimizde bu başarı kriterleri değişebilmektedir. Ayrıntılı bilgi için her ders özelinde hazırlanmış olan ders izlencelerin inceleyebilirsiniz. Kursu başarı ile bitirdiğinizde BAŞARI SERTİFİKASI alabilirsiniz.

Sisteme giriş yapamamanızın birkaç sebebi olabilir.

a) Sistemde kayıtlı profil bilgilerinizde eksiklik varsa (adres, telefon, e-posta adresi gibi) öncelikle bu bilgilerin tamamlaması istenir. Eksik olan bu bilgileri doldurmadan dersleri görmeniz mümkün olmayacaktır.

b) Sisteme giriş yapamamanızın bir başka nedeni hatalı kullanıcı adı ya da şifresinden kaynaklanıyor olabilir.

c) Profil bilgilerinizde herhangi bir problem yoksa ve hala giriş yapamıyorsanız Site üzerinden Canlı Yardım veya 0552 644 21 31 nolu telefondan etiUZEM Teknik Destek Birimi ile iletişime geçiniz.

Site üzerinden Canlı Yardım veya 0552 644 21 31 nolu telefondan etiUZEM Teknik Destek Birimi ile iletişime geçiniz.

Kişisel bilgilerinizi sisteme giriş yaptıktan sonra Profil Bilgileri bölümünden görüntüleyebilir ve değiştirebilirsiniz.

a) Sisteme kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapın.

b) Ekranın sağ alt ve alt bölümünde adınız ve soyadınız yer almaktadır. Adınızın üzerine tıklayın.

c) Karşınıza gelen ekranda Profil Düzenle sekmesine tıklayıp kişisel bilgilerinizi görüntüleyin.

d) Profil Düzenle ekranında gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra Profil Güncelle düğmesine basıp değişikliklerin kaydedilmesini sağlayın.

e) TC kimlik numaranız, adınız soyadınız, öğrenci numaranız gibi bilgileri değiştirmeniz mümkün değildir. Bu bilgiler hatalı ise düzeltilmesi için etiSEM birimi ile iletişime geçiniz.

Canlı derse katılmak için java eklentisine ihtiyaç duyabilirsiniz. https://www.java.com/tr/download/ adresinden indirip kurabilirsiniz. Bunun dışına mikrofon ve hoparlöre ihtiyaç duyacaksınız.

etiSEM sisteminde kurslarınız ile etiUZEM’deki  kursların aynı olması gerekir. Buna rağmen aldığınız dersler arasında farklılıklar varsa durumun düzeltilmesi için etiUZEM Teknik Destek Birimi ile iletişime geçiniz.

a) Kurs/Ders üniteleri ve diğer öğrenme nesneleri dersin öğretim elemanı tarafından kullanıma açılır. Zamanı geldiği halde bir ders ünitesi açılmamışsa dersin öğretim elemanına bu durumu bildirmeniz gerekir.

b) Kurs/Ders eğitimcilerinden hafta hafta ders planını ve dersin işlenişi hakkında bilgi isteyebilirsiniz.

Sanal sınıf kayıtlarını izleme için o sanal sınıfa daha önce giriş yapmanız gerekmektedir. Sanal Sınıfa Katıl düğmesine basarak sanal sınıfa kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Sanal sınıf kayıtlarını izlemek için kullandığınız web tarayıcı programınızın güncel olması gerekmektedir.

Android telefonlarda Android 6.0 ve üzeri, Iphone için ise  IOS 12 ve üzeri olmalıdır.

Eğitmenlerin kurs/derslerinde kullandıkları belgelerinin çoğunu Microsoft Office programlarıyla hazırlamaktadır. Bu yüzden bilgisayarınızda bu belgeleri açabilecek programların kurulu olması gerekmektedir.

a) Microsoft Office lisanslı bir üründür. Ücretsiz olarak deneme sürümü (office.microsoft.com) adresinden yükleyebilirsiniz. Ancak kullanım süresi dolduktan sonra artık çalışmayacaktır.

b) Ücretsiz olarak edinebileceğiniz Libre Office programı da bu dokümanları görüntülemenize yardımcı olacaktır. Libre Office programını https://tr.libreoffice.org/ adresinden ücretsiz olarak indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

c) PDF belgelerini ücretsiz olarak Adobe Reader ile açabilirsiniz

Sistemi sorunsuz olarak kullanabilmeniz için bilgisayarınızda yüklü olması gereken programlar ve edinilebileceği internet adresleri şunlardır.

. Adobe Reader (www.adobe.com)– PDF formatındaki dokümanları görüntüleyebilmek için

· Microsoft Office (office.microsoft.com) ya da Libre Office (https://tr.libreoffice.org) – sisteme yüklenmiş PowerPoint, Word ve Excel dokümanlarını görüntüleyebilmek için

. Telefon ve Tabletler için Android 6.0 veya üzeri, IOS 12,0 veya üzeri

a) Moodle sisteminde herhangi birine özel mesaj göndermek için kişinin adının üzerine tıklamak yeterlidir.

b) Derslerim bölümünde dersin adının altında dersten sorumlu öğretim görevlisinin adı gösterilir.

c) Eğiticinin adı üzerine tıklayın.

d) Karşınıza gelen profil ekranında Mesaj gönder düğmesine tıklayın.

e) Açılan penceredeki boş kutuya mesajınızı yazın ve Mesaj Gönder düğmesine tıklayın.

etiUZEM Teknik Masa Telefonu 0552 644 21 31 dir.

Destek ve Yardım mı Gerekiyor ?

Bizi her zaman arayıp içerik ve teknik konularda yardım alabilirsiniz.