Moodle kullanımına yönelik çalışma Hacettepe Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi (HUZEM) kullanımına yönelik açık kaynaktan elde edilen bilgilerden derlenmiştir.

EYS Moodle Kullanımı1- Moodle’da temel özellikler nelerdir?
2- Canlı Ders: Ögrencilerimle canlı derste eszamanlı (senkron) nasıl bir araya geleceğim?
3- Materyal Paylasma: Powerpoint sunumumu/videolarımı öğrencilerimle nasıl paylasabilirim?
4- Materyal Gelistirme: Elimdeki ders içeriğimi daha iyi yapılandırmak için ne önerirsiniz?
5-Etkilesimli Materyal Gelistirme: Ders notlarımdaki etkilesimi artırmak için ne yapabilirim?
 • H5P
  https://h5p.org/
  Etkileşimli içerikler oluşturma, paylaşma ve yeniden kullanma konusunda herkesi güçlendirmek amacıyla çok zengin araçlardan oluşan bir platformdur. H5P, özellikle eğitim ve öğretim amacıyla dijital içerik geliştirmek, bunları sınıfta (mobil uygulamalar, etkileşimli tahta vb.) ve sınıf dışı dijital ortamlarda (web sitesi, web 2.0 araçları, sosyal medya vb.) kullanmak isteyenler için olanaklar sunar.
  H5P Uygulaması Eğitimi .
 • Powtoon Kayıt Eğitimi
  Powtoon Sunum Eğitimi
6- Çevrimiçi İsbirlikli Çalısma: Öğrencilerimle aynı belge üzerinde eszamanlı/sız çalısabilir miyim?
7- Çevrimiçi Isbirlikli Çalısma: Öğrencilerimle aynı belge üzerinde eszamanlı/sız çalısabilir miyim?
 • Moodle – Sınav Modülü
  Moodle öğrenme yönetim sisteminin içinde sınav etkinliği bulunmaktadır. Bu sayede dersinize çok farklı türde ve sayıda sorudan oluşan testler oluşturabilirsiniz. Bunun için ilk aşamada dersinize sınav etkinliği ekleyip gerekli düzenlemeleri yapmanız, ardından soruları eklemeniz gerekmektedir. 4. sorunun b başlığında Moodle’da sınav (test) ve soru ekleme ile ilgili videolara ulaşabilirsiniz.
  Anket Ekleme
  Ödev Ekleme
  Forum Oluşturma
  Sınav Ekleme
  Sınavlara Soru Ekleme
 • Moodle – h5p
  evdekal.hacettepe.edu.tr adresinde bulunan Moodle öğrenme yönetim sistemine h5p eklentisi kurulmuştur. Bu sayede çoktan seçmeli, doğru/yanlış, boşluk doldurma vb. türünde sorular hazırlayabilirsiniz. Ayrıca youtube alanında bulunan videolara sorular ekleyerek etkileşimli videolar oluşturabilirsiniz. Bu konu ile ilgili video hazırlandıktan sonra sizinle paylaşılacaktır.
 • Google Forms
  https://docs.google.com/forms/u/0/
  Google Forms, farklı test, anket ve anket türleri oluşturmak için kullanılabilir. Formlar’da oluşturduğunuz her şey otomatik olarak Google Drive’a kaydedilir, böylece istenilen zaman erişilebilir, görüntülenebilir veya düzenlenebilir.
  Google Forms Uygulaması Eğitimi
 • Kahoot
  https://kahoot.com/
  Oyun tabanlı bir öğrenme platformudur. Eşzamanlı olarak kullanılabilir ve soru öğretmen tarafından gösterilmelidir. Kurulum gerektirmez, internet bağlantısı olan herhangi bir cihaz üzerinde çalışır. Bilgisayar, tablet ya da telefonlarla eşzamanlı katılarak test, anket ya da tartışma biçimlerinde çoktan seçmeli sorular cevaplandırılır.